Specjalizacja ginekologiczno-położnicza
24 listopada 2022 2024-03-18 13:03Specjalizacja ginekologiczno-położnicza
Specjalizacja ginekologiczno-położnicza ma na celu przygotować położną do sprawowania kompleksowej opieki ginekologiczno-położniczej zarówno nad kobietą, jak i jej rodziną w różnych okresach życia. Więcej informacji dotyczących tej specjalizacji znajdziesz w dalszej części tekstu.
Ile trwa specjalizacja z ginekologii i położnictwa?
Organizator kształcenia na realizację całego programu szkolenia w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu przewidział w sumie 854 godziny dydaktyczne. Zajęcia podzielone są na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, z czego na teorię przeznaczono 522 godziny, a na praktykę – 332 godziny dydaktyczne.
Należy tutaj dodać, że organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem specjalizacji zastrzega sobie prawo do modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych. Maksymalnie może zmienić 20% łącznej liczby godzin, co oznacza, że nie więcej niż 170 godzin może zostać przeznaczone na samokształcenie.
Koszt szkolenia
Aktualnie cena specjalizacji wynosi 3900-4200 złotych. Istnieje jednak możliwość rozłożenia całej kwoty na 5 kwartalnych rat.
Ogólne efekty kształcenia
Aby uzyskać dyplom specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego położna musi wykazać się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi.
Co konkretnie powinna wiedzieć? Program szkolenia specjalizacyjnego z tej dziedziny wskazuje, że położna powinna mieć wiedzę z zakresu:
- praw pacjenta i odpowiedzialności położnej;
- procesów komunikowania interpersonalnego w relacji z pacjentem, rodziną i członkami zespołu opieki zdrowotnej;
- pielęgniarstwa ginekologicznego, położniczego, onkologicznego i neonatologicznego, która jest potrzebna do sprawowania opieki nad kobietą oraz noworodkiem z uwzględnieniem planowania, koordynowania i nadzorowania tej opieki.
Z kolei w zakresie umiejętności położna musi m.in. wykazać się umiejętnością:
- diagnozowania problemów moralnych, które pojawiają się w pracy położnych;
- monitorowania i oceniania jakości opieki pielęgniarskiej;
- podejmowania decyzji zapewniających bezpieczeństwo opieki i poprawę jakości świadczeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwo pracy położnych.
W zakresie kompetencji położna:
- szanuje godność i autonomię pacjenta niezależnie od wieku, płci, niepełnosprawności, orientacji seksualnej i pochodzenia narodowego oraz etnicznego;
- potrafi zagwarantować warunki organizacyjne procesu udzielania świadczeń zdrowotnych i opiekę w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego,
- położniczego, onkologicznego i neonatologicznego;
- deleguje zadania współpracownikom;
- analizuje kompetencje własne i członków zespołu, a także jest w stanie ocenić potrzeby w zakresie doskonalenia.