Onkologia ginekologiczna
19 kwietnia 2023 2023-04-19 9:35Onkologia ginekologiczna
Celem kursu specjalistycznego z onkologii ginekologicznej dla położnych jest przygotowanie ich do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych związanych z profilaktyką, rozpoznawaniem, leczeniem oraz opieką nad pacjentkami z chorobami nowotworowymi układu płciowego kobiecego, takimi jak nowotwory narządu rodnego, jajnika, szyjki macicy, macicy, a także wspomaganie pacjentek w procesie rehabilitacji i opieki paliatywnej.
Ile trwa kurs onkologii ginekologicznej?
W sumie na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu przeznaczono 140 godzin dydaktycznych, z czego 70 godzin stanowią zajęcia teoretyczne, a 70 godzin to zajęcia praktyczne. Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych, przy czym 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na realizację programu nie podlega zmianie. Pozostałe 10% – czyli nie więcej niż 14 godzin – może zostać wykorzystane na samokształcenie.
Cena kursu specjalistycznego w Vital-Med
Koszt kursu specjalistycznego w Vital-Med wynosi 400-600 złotych.
Wykaz świadczeń, do których uprawniona jest położna
Wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona położna po ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu onkologii ginekologicznej:
- Prowadzenie działań profilaktycznych w zakresie nowotworów narządu rodnego i piersi.
- Przygotowanie pacjentki z nowotworem narządu rodnego i piersi do operacji oraz opieka pooperacyjna.
- Przygotowanie pacjentki z nowotworem narządu rodnego i piersi do radioterapii/brachyterapii/teleradioterapii i opieka po zabiegu.
- Przygotowanie pacjentki do chemioterapii i opieka po podaniu leków.
- Edukacja pacjentki w zakresie samoopieki i rehabilitacji po leczeniu chorób nowotworowych narządu rodnego i piersi.
- Profilaktyka powikłań u kobiety z nowotworem narządu rodnego i piersi wynikających z procesu chorobowego i leczniczego.
- Ocena natężenia bólu pooperacyjnego za pomocą przyjętych skal.
- Doraźna modyfikacja dawki leczniczego leku przeciwbólowego w zakresie zlecenia lekarskiego w leczeniu choroby nowotworowej narządu rodnego i piersi.
- Prowadzenie wczesnej rehabilitacji po leczeniu chirurgicznym chorób nowotworowych narządu rodnego i piersi.
- Sprawowanie opieki nad kobietą w terminalnej fazie choroby nowotworowej.
- Prowadzenie wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i duchowego u pacjentek oraz ich rodzin.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące kursu lub udzielimy dodatkowych informacji. Jeśli jesteś zainteresowany/a zapisaniem się na kurs, lub potrzebujesz większej więcej szczegółów, zapraszamy do kontaktu.