Kursy EKG
1 marca 2022 2022-07-04 12:34Kursy EKG
Kurs EKG skierowany jest do wszystkich pielęgniarek i położnych, które obecnie pracują lub mają w planach pracować w zakładach opieki zdrowotnej.
Celem tego specjalistycznego kursu jest przygotowanie pielęgniarki lub położnej do wykonania u dorosłej osoby badania elektrokardiograficznego w spoczynku oraz do udziału w diagnostycznych badaniach. Ponadto po ukończeniu kursu uczestnik potrafi monitorować pacjenta z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego i nabywa umiejętność interpretacji składowych prawidłowego zapisu czynności bioelektrycznej serca oraz rozpoznania cech elektrokardiograficznych wybranych stanów chorobowych, w tym stanów zagrożenia życia i zdrowia.
Czas trwania kursu EKG
Kursy EKG podzielone są na zajęcia teoretyczne (50 godzin) oraz praktyczne (58 godzin), co daje w sumie 108 godzin dydaktycznych. Organizator kursu – w porozumieniu z kierownikiem kursu – ma prawo zmodyfikować czas trwania zajęć teoretycznych w wymiarze nie większym niż 10%. Te godziny mogą zostać przeznaczone na samokształcenie.
Efekty kształcenia
Pielęgniarka lub położna, która ukończyła kurs EKG, zyskuje nie tylko specjalistyczną wiedzę i umiejętności, ale również zwiększa swoje kompetencje społeczne.
W zakresie wiedzy posiada:
- specjalistyczną wiedzę, dzięki której zna istotę, cel oraz techniki badania elektrokardiograficznego. Ponadto zna cechy prawidłowego zapisu EKG, cechy podstawowych zaburzeń rytmu serca, cechy zaburzeń przewodnictwa, niedokrwienia i martwicy mięśnia sercowego, zaburzeń elektrolitowych oraz rytmu ze sztucznego rozrusznika w zapisie EKG;
- Wiedzę dotyczącą istoty oraz wskazań i przeciwwskazań do wykonania badań, które wykorzystują zapis EKG.
W zakresie umiejętności potrafi:
- przygotować pacjenta i stanowisko do wykonania standardowego badania EKG;
- przeprowadzić spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne;
- ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia oraz zdrowia pacjentów;
- ocenić, czy zapis wykonanego EKG jest poprawny;
- przygotować pacjenta do wykonania wysiłkowego badania EKG oraz badania EKG metodą Holtera;
- monitorować zapis EKG pacjenta na kardiomonitorze.
W zakresie kompetencji społecznych:
- szanuje godność oraz autonomię pacjenta niezależnie od jego wieku, płci, niepełnosprawności, orientacji seksualnej czy przynależności narodowej i etnicznej;
- ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie i udokumentowanie uzyskanego zapisu elektrokardiograficznego;
- krytycznie podchodzi do własnych kompetencji.
Cena kursów EKG
Ceny poszczególnych kursów specjalistycznych wahają się między 400 a 600 zł – kursy EKG to koszt ok. 450 zł.
Wymagania dla uczestników
Aby zapisać się na kursy specjalistyczne, do których zalicza się kurs EKG, uczestnik musi mieć aktualne prawo do wykonywania zawodu oraz złożyć wniosek na dany kurs w systemie SMK.